Speed Test Online czy jak sprawdzić prędkość internetu Orange, Vectra, UPC, Netia oraz Inea

Speed Test Online czy jak sprawdzić prędkość internetu Orange, Vectra, UPC, Netia oraz Inea

Wielu z nas zbyt pochopnie wybiera dostawcę usług internetowych, wiążemy się dwuletnią umową bez możliwość wypowiedzenia przed zakończeniem trwania. Wybór internetu do naszych potrzeb oraz odpowiedniego i rzetelnego dostawcy jest trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzą strony oraz narzędzia typu speed test – umożliwiają one szybkie sprawdzenie prędkości danego internetu, co jakiś czas publikują także dane na temat najlepszego dostawcy. Czynników jest wiele prędkość pobierania oraz wysyłania danych, a także stabilność łącza internetowego w danym regionie.

Jak sprawdzić prędkość internetu Speed Test Orange, Vectra, UPC, Netia oraz innych dostawców internetowych?

W celu wykonania testu szybkości łącza internetowego wybranego dostawcy należy udać się na stronę speed test online. Przed pomiarem należy pamiętać, aby wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle na naszym komputerze, które łączą się z internetem. Wtedy otrzymany pomiar będzie rzeczywisty i dokładny, test internetu można wykonać kilka razy w różnych godzinach, w celu porównania wyników. Po wykonaniu całego testu ukażą Ci się wyniki zadanych operacji (Ping, pobierania (Download) oraz wysyłania (Upload) w Megabitach na sekundę.

Wynik pobierania (Download) oznacza prędkość jaka w danej chwili jest możliwa podczas ściągania plików lub innych danych z sieci. Wynik wysyłania (Upload) oznacza prędkość jaka w danej chwili jest możliwa podczas wysyłania plików lub innych danych do serwera lub komputera należącego do innego użytkownika. Określenie Ping jest ogólnym terminem oznaczającym w szeroko rozumianych systemach informatycznych, wszelkiego rodzaju opóźnienie podczas wykonywania zadanych operacji. Im mniejsza liczba w tym przypadku tym lepiej.

Jak wykonać test szybkości łącza internetowego? (Speed Test Online)

Do poprawnego wykonania testu szybkości internetu nie musisz instalować dodatkowych programów czy rozszerzeń, Speed Test Online daję możliwość szybkiego sprawdzenia na komputerze, tablecie oraz telefonie. Wykonaj test łącza i poznaj swoją szybkość internetu. Dzięki testowi szybkości łącza dowiesz się, z jaką prędkością możesz pobierać i wysyłać dane z komputera.

Przeczytaj także  Radar burz blitz - czyli jak sprawdzić gdzie jest burza na żywo?

1. Uruchom test prędkości łącza internetowego na speedtestonline.pl, klikając na przycisk Uruchom Test.

2. Pierwszym etapem badania internetu jest sprawdzenie opóźnienia podczas wykonywania operacji tzw. ping, kolejnym etapem jest sprawdzenie prędkości pobierania danych z internetu oraz zmierzenie szybkości wysyłania danych z naszego komputera do sieci. Przy okazji, dostajesz informację o adresie IP komputera, z którego dokonywany jest pomiar, możesz dodatkowo sprawdzić geolokalizacje adresu IP.

3. Po zakończeniu całego testu „speed test” pojawi się ostateczny wynik.

4. Wyniki prędkości ściągania (download) oraz wysyłania danych (upload) podane są w megabitach na sekundę. W takiej formie parametry łącza są podawane przez dostawcę internetu. Wynik opóźnienie podczas wykonywania zadanych operacji (ping) jest podany w milisekundach.

W jakim celu sprawdzać prędkość internetu?

Wielu dostawców w reklamach lub punktach obsługi klienta zachwala swoje usługi oraz stabilność dostarczanego przez siebie internetu, jednak rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa jak zapowiedzi dostawców. Faktyczny stan i zasięg Twoje internetu najłatwiej jest sprawdzić za pomocą speed testu. To dzięki takiemu pomiaru w jasny sposób stwierdzisz czy internet, który posiadasz ma taką prędkość jaką dostawcą obiecywał dostarczyć w umowie. Jeżeli internet posiada znacznie mniejszą prędkość to może się okazać podstawą do wypowiedzenia umowy na internetu lub otrzymanie zwrotu pewnych kosztów z tytułu internetu niezgodnego z umową.

Przydatne pojęcia dla osób wykonujących test internetu

Adres IP – jest to unikalny numer nadawany na urządzenie podłączone do sieci, służy głównie do identyfikacji jego wykorzystania.

Download – jest to prędkość danych, z jaką odbieranie są one na naszym urządzeniu.

Upload – jest to prędkość danych wysyłanych przez nasz komputer do sieci.

Ping (opóźnienie) – to średni czas opóźnienia jakie występuje miedzy połączeniem – naszym komputerem a odbiorcą, do którego przesyłamy dane. Ping podawany jest zazwyczaj w milisekundach (ms) i im niższa jego wartość, tym wyższa jest jakość połączenia, strony ładują się szybciej, a w trakcie gry online nie pojawiają się “lagi” (zacięcia gry spowodowane problemami z połączeniem).

Przeczytaj także  Jak znaleźć samolot na flightradar24? Szukanie samolotu po numerze lotu.

MB/s – jest to popularna jednostka stosowana m.in do pomiaru prędkości przesyłanych danych. “MB” oznacza tutaj megabajtów, a “s” informuje, że wysyłane są one w trakcie jednej sekundy.